سولفات کبالت


لطفا قبل از هرگونه خرید و فروش مواد شیمیایی ، نانو مواد ، اکسید فلزات و دیگر مواد شیمیایی تخصصی با ما مشورت نمایید :

تلفن همراه : 41 62 198 0912

سولفات کبالت ترکیبی متشکل از کبالت و گوگرد است. رایج ترین شکل سولفات کبالت نوع هیدراته آن است )CoSo4 7H2O( این ترکیب به صورت پودر کریستال قرمز رنگ موجود است. این ماده محلول در آب ،کمی محلول در اتانول و به خصوص محلول در متانول است. در دمای 100 درجه، مایع و در دمای 250 درجه سیلسیوس کاملا بی آب می شود.روند تولید سولفات کبالت به این صورت است که ، این ترکیب در اثر واکنش فلز کبالت، اکسید یا هیدروکسید آن با سولفوریک اسید ایجاد می­شود.کبالت مورد استفاده در این واکنش نیز از سنگ معدن به دست می آید.از کاربرد های سولفات کبالت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مکمل‌های معدنی خوراک دام


کمبود کبالت و در نتیجه کمبود ویتامین B12 در نشخوارکنندگان می تواند به دلیل عدم توانایی میکروارگانیسم های شکمبه، هنگامی که کبالت در رژیم غذایی ناکافی است، بوجود آید و متعاقب آن نیز سنتز کافی ویتامین B12 را نخواهیم داشت. این عنصر بخش لاینفکی از ویتامین B12 می‌باشد که در شکل‌گیری هموگلوبین دخیل می‌باشد. مقدار این عناصر در جیره حالت بسیار حساسی دارد. مقادیر اضافی می‌تواند حالت سمی داشته باشد.
تهیه رنگ شیشه و سرامیک


از
سولفات کبالت در تهیه پیگمنت ها (کبالت آبی و کبالت سبز) برای رنگ های لعابی چینی ها و سرامیک و شیشه ها استفاده می شود.
ابزار های الکتریکی و الکترودهای باتریها


کاربرد اکسید یا سولفات کبالت در صنعت باتری سازی شامل مواردی از قبیل NiCoO4 و La2CoO4 به عنوان مواد آندی در الکترولیز آب، LiCoO2 به عنوان الکترود در باتری های لیتیم، NaCoO2 به عنوان کاتد در باتری های سدیمCoMoO4 به عنوان الکترود پیل سوختی می باشد.


پزشکی


کبالت یک فلز رادیواکتیو و پارا مغناطیس است که از این خاصیت کبالت در پرتو درمانی استفاده می شود. همچنین از کبالت برای در درمان نوع خاصی از کم خونی استفاده می شود. برای اینکار از سولفات کبالت برای تهیه ویتامین B12استفاده میشود. همچنین وقتی فردی دچار مسمومیت سیانیدی می شودبه آن شخص محلولی حاوی نمک های کبالت تزریق می کنند.
آبکاری


از سولفات کبالت برای ایجاد پوشش براق نیکل به حمام آبکاری اضافه می کنند.
سولفات کبالت - فروش سولفات کبالت - خرید سولفات کبالت - قیمت سولفات کبالت